Cat costa franciza Shop and Go

Acest ghid explica pe scurt cat costa franciza Shop and Go in 2026, din perspectiva unui antreprenor care vrea sa deschida un magazin de proximitate sub un brand consacrat. Vei gasi mai jos o estimare completa a investitiei initiale, a costurilor lunare, a veniturilor probabile si a timpului de recuperare, plus referinte la institutii relevante si bune practici folosite la nivel international. Scopul este sa transformam un subiect tehnic in cifre clare, usor de planificat.

Contextul francizei Shop and Go si cum functioneaza modelul de business

Shop and Go este formatul de proximitate al retelei Mega Image (parte din grupul Ahold Delhaize), axat pe magazine de cartier, cu sortiment compact, rotatie rapida si programe extinse orare. Modelul de parteneriat presupune folosirea marcii, a standardelor de retail, a platformei IT, a logisticii si a contractelor centralizate cu furnizorii. In schimb, partenerul suporta investitia initiala, conduce operatiunile zilnice si plateste taxele stipulate in acord (de exemplu, redevente si/sau contributii pentru marketing si sistem, dupa caz). In 2026, proximitatea continua sa fie unul dintre cele mai dinamice segmente din retailul modern din Romania, iar franciza ofera o cale de intrare accelerata prin transfer de know-how si acces la lantul de aprovizionare al francizorului.

Modelul este gandit sa reduca riscurile tipice ale unui magazin independent: asortiment calibrat pe date de vanzari, preturi negociate centralizat si campanii coordonate. In acelasi timp, antreprenorul ramane responsabil de implementarea standardelor, de managementul echipei, de disciplina stocurilor si de calitatea experientei pentru clientii din zona. Pentru comparatie, Asociatia Romana de Franciza si organisme precum International Franchise Association explica frecvent ca francizele de retail alimentar se bazeaza pe volume mari, marje moderate si disciplina operationala, cu focus pe rotatia stocului, pierderi reduse si procese standardizate.

Costuri initiale in 2026: taxa de intrare, amenajare, echipamente, IT si stoc

Costul total pentru lansarea unei francize Shop and Go in 2026 depinde de marimea spatiului, starea locatiei si pachetul exact agreat cu francizorul. Estimarile prudente pentru o unitate de circa 100–150 mp indica un buget total de 160.000–260.000 EUR. Structura tipica include taxa de intrare (daca se aplica), proiectare si amenajare, echipamente frigorifice si rafturi, sistem IT (POS, back-office, EDI), training initial, stocul de deschidere si un fond de rulment. In multe retele similare din Europa, taxa initiala variaza intre 0 si 20.000 EUR, iar investitia in amenajare este principalul driver de cost. Este important de verificat in scris componentele acoperite de francizor si cele ce revin partenerului, deoarece pachetele pot diferi in functie de oras, trafic si potentialul zonei.

Repere cheie pentru investitia initiala (estimari 2026):

  • Taxa de intrare in sistem: 0–15.000 EUR (poate include manuale, onboarding si licenta de marca).
  • Amenajare si mobilier comercial: 700–1.000 EUR/mp; pentru 120 mp: 84.000–120.000 EUR.
  • Echipamente frigorifice si rafturi specializate: 20.000–40.000 EUR, in functie de mixul proaspetelor.
  • Sistem IT (POS, server, periferice, licente, retelistica): 7.000–15.000 EUR.
  • Stoc initial de deschidere: 40.000–80.000 EUR, calibrat la sortiment si strategia de pret.
  • Training si lansare (echipa, soft, proceduri): 2.000–5.000 EUR.
  • Garan tie/chirie in avans si autorizatii: 5.000–15.000 EUR, in functie de contract.

Un buget tampon pentru primele 2–3 luni de operare (cash-flow) de 30.000–50.000 EUR este recomandat. Consiliul Concurentei si ANPC subliniaza in ghidurile lor generale importanta respectarii standardelor legale si a transparentei costurilor in relatiile comerciale; de aceea, cere mereu o oferta scrisa detaliata, cu termene si responsabilitati clare.

Costuri operationale lunare in 2026: chirii, personal, utilitati si redevente

In proximitate, costurile curente reprezinta diferenta dintre o operare profitabila si una pe muchie de cutit. Pentru un magazin de ~120 mp intr-o zona urbana cu trafic bun, bugetul lunar poate arata astfel: chirie intre 2.400–4.800 EUR (la 20–40 EUR/mp), salarii si contributii pentru 5–7 oameni in intervalul 5.500–8.000 EUR, utilitati 1.200–2.200 EUR (mai mult daca proportia produselor refrigerate este ridicata), consumabile si servicii 600–1.100 EUR. In functie de acordul comercial, se pot aplica redevente si contributii la marketing (de pilda 0–3% din cifra de afaceri) si comisioane pentru platile cu cardul (adesea 0,6–1,0% din incasari). In 2026, preturile energiei si chiriile in retailul stradal raman volatile, astfel ca negocierea contractelor pe termen mediu poate reduce riscul.

Principalele linii de cost lunar (scenariu 2026):

  • Chirie: 2.400–4.800 EUR pentru ~120 mp, in functie de oras si vad comercial.
  • Personal (5–7 FTE): 5.500–8.000 EUR total, in functie de grila salariala si program.
  • Utilitati (energie, apa, frig): 1.200–2.200 EUR; optimizare prin echipamente eficiente.
  • Consumabile si servicii (curatenie, paza, contab/HR externalizat): 600–1.100 EUR.
  • Comisioane card: 0,6–1,0% din incasari; negociaza pachete cu bancile acceptatoare.
  • Redevente/contributii marketing: 0–3% din cifra, conform contractului de franciza.

Marja bruta in formatul de proximitate alimentar, in mod uzual, se situeaza in jur de 19–23% (variaza dupa mixul categoriilor si politicile promotionale). Controalele de conformitate si protectia consumatorilor tin de ANPC, iar respectarea etichetarii, trasabilitatii si temperaturilor la raft este critica pentru evitarea sanctiunilor si a pierderilor.

Venituri, marje si pragul de rentabilitate: cum arata potentialul in 2026

Veniturile unui Shop and Go depind de densitatea populatiei, tipul traficului (rezidential vs. mixt), competitia din raza de 300–500 m si amplitudinea sortimentului (prospete, ready-to-eat, cafea to go). In orase mari, un interval de 90.000–140.000 EUR/luna poate fi atins intr-un vad solid, in timp ce in orase medii intervalul realist este 60.000–100.000 EUR/luna, cu sezonalitate marcata. Aplicand o marja bruta de 20–23% si scazand costurile lunare prezentate anterior, rezulta un EBITDA tinta de 2–5% daca se controleaza stric shrinkage-ul (pierderi si expirate) si se optimizeaza preturile. Pragul de rentabilitate se atinge adesea la vanzari zilnice de 2.800–3.500 EUR, in functie de chirie si salarii.

Recuperarea investitiei initiale (payback) in 2026 este, in scenarii prudente, intre 3 si 5 ani. Eurostat si INS arata ca puterea de cumparare si dinamica salariilor influenteaza direct cosul de proximitate; ca antreprenor, monitorizeaza lunar cosul mediu, conversia si frecventa vizitelor. In plus, capitolele cu marje mai bune (bauturi calde, produse marca privata, solutii de snacking) pot ridica profitabilitatea per mp.

Finantare si cash-flow: structuri utilizate in 2026

Finantarea unei francize Shop and Go combina de regula aportul propriu cu credit investitii si, uneori, leasing pentru echipamente. In 2026, bancile cer frecvent aport minim 20–30% din proiect, garantii reale si fluxuri previzionate. BNR recomanda prudenta in structurarea datoriilor pe termen scurt vs. lung, iar garantii prin FNGCIMM pot fi o optiune pentru IMM-uri, in functie de programele active. Este esential un buffer de lichiditate pentru primele luni, cand curba de invatare si sezonul pot crea fluctuatii. Un tabel de cash-flow saptamanal pe 26–52 saptamani te ajuta sa anticipezi varfurile de nevoie de capital.

Schema financiara orientativa (2026):

  • Aport propriu: 30% din 200.000 EUR = 60.000 EUR.
  • Credit investitii (5–7 ani): 50% = 100.000 EUR, cu perioada de gratie 3–6 luni.
  • Leasing echipamente: 20% = 40.000 EUR, durata 3–5 ani.
  • Fond de rulment initial: 40.000–60.000 EUR pentru stoc si plati curente.
  • Buffer lichiditate: min. 3 luni de costuri fixe (ex. 30.000–45.000 EUR).

Indicatori de monitorizat: zile de stoc (target 18–25 zile in proximitate), rotatia stocului (12–18 ori/an la categorii cu rulaj rapid), pierderi ca % din cifra (tinta sub 1,5–2,5%), si raport chirie/van zare (ideal sub 6–8%). International Franchise Association recomanda analize de sensibilitate pentru scenarii de +/–10% in vanzari si costuri cheie.

Alegerea locatiei si chiria: parametri practici in 2026

Locatia dicteaza in mare masura cifra de afaceri. Pentru proximitate, ariile cu trafic pietonal consistent (artere rezidentiale dense, colturi de intersectie, statii de transport) sunt preferate. In 2026, chiriile stradale in orasele mari pot varia intre 25–50 EUR/mp/luna in vadurile foarte bune, in timp ce in orase medii intervalul uzual este 15–25 EUR/mp/luna. Colliers si Cushman & Wakefield publica periodic rapoarte care confirma ca diferentele de chirie pe microzona pot fi de 2–3 ori, in functie de vizibilitate si front stradal. Analizeaza cu atentie latimea vitrinei, accesul pentru aprovizionare, posibilitatea de montaj pentru agregate frigorifice si restrictiile HOA.

Checklist de due diligence pe locatie (2026):

  • Footfall masurat: 7–14 zile, ore de varf, distributie pe zile lucratoare vs. weekend.
  • Raza de 300–500 m: numar locuinte, birouri, scoli, concurenta directa.
  • Rata chirie/vanzari vizata: sub 8% pe 6 luni rulante.
  • Conditii tehnice: putere electrica, ventilatie, acces aprovizionare, zgomot.
  • Clauze contractuale: durata 3–5 ani, indexare, optiuni de extindere sau iesire.
  • Amenzi si autorizatii: cerinte locale, program extins, avize sanitare si PSI.

Negocierea chiriei cu 1–2 luni de free-rent pentru amenajare si o contributie a proprietarului la lucrari (fit-out allowance) poate imbunatati semnificativ ROI-ul. Nu uita sa evaluezi costul total de ocupare: chirie, mentenanta, taxe locale si adaptari tehnice.

Conditii contractuale, standarde si rolul francizorului

Contractul de franciza stabileste clar drepturile de folosire a marcii Shop and Go, standardele operationale si obligatiile financiare. Elemente tipice: redevente (daca se aplica), contributie la marketing central, KPI operationali (pierderi maxime, disponibilitate la raft, standarde planograme), cerinte de raportare si audit, politica de aprovizionare si conditiile de reziliere. In proximitate, francizorul ofera de obicei suport de predeschidere (proiectare, training), asistenta la lansare si consultanta continua (merchandising, preturi recomandate, promotii). Verifica clauzele privind exclusivitatea teritoriala, transferul francizei si investitiile ulterioare cerute de rebranding sau upgrade tehnic.

Din perspectiva reglementarilor, respectarea legislatiei privind siguranta alimentara, trasabilitatea si afisarea preturilor cade sub incidenta ANPC si a altor autoritati competente. E util sa te raportezi la codurile de conduita promovate de European Franchise Federation, care pun accent pe transparenta, echilibrul obligatiilor si mecanismele de mediere a disputelor. Practic, un bun contract de franciza trebuie sa lase putina ambiguitate: defineste clar ce include taxa de sistem, ce servicii sunt optionale si cum se masoara performanta. In 2026, pe o piata competitiva, flexibilitatea in sortiment, proiectele pilot (ex. cafea to go imbunatatita) si digitalizarea (comenzi rapide, analize SKU) sunt componente esentiale ale suportului acordat partenerilor.

Panzaru Medeea

Panzaru Medeea

Eu sunt Medeea Panzaru, am 36 de ani si am absolvit Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor, specializarea Economie Generala. Lucrez ca jurnalist economic si imi place sa analizez date, sa explic concepte complexe intr-un limbaj accesibil si sa aduc in fata publicului informatii clare despre piata, investitii si politici economice. Am colaborat cu reviste si ziare nationale, dar si cu posturi de televiziune unde am realizat analize financiare.

In viata de zi cu zi, ador sa citesc rapoarte economice internationale, sa particip la conferinte de profil si sa calatoresc pentru a intelege direct realitatile economice din alte tari. Imi place sa practic jogging, sa gatesc retete simple si sanatoase si sa ascult muzica jazz. Timpul petrecut alaturi de familie si prieteni imi ofera echilibrul de care am nevoie intr-un domeniu atat de solicitant.

Articole: 1439