Cat costa franciza La Doi Pasi

Cat costa franciza La Doi Pasi este una dintre cele mai frecvente intrebari pentru micii comercianti care vor sa intre in retail modern, cu un brand recunoscut si suport operational. In randurile de mai jos, explicam cum functioneaza modelul La Doi Pasi, ce taxe se aplica in 2026, ce investitii reale trebuie bugetate si ce scenarii de cost sunt plauzibile pentru diferite suprafete de magazin. Scopul este sa oferin o imagine clara si actualizata, cu cifre si exemple concrete.

Contextul retelei La Doi Pasi in 2026

La Doi Pasi este reteaua de proximitate dezvoltata de METRO Romania, parte a grupului international METRO AG. Modelul este orientat spre antreprenori locali care opereaza magazine independente sub un brand comun, cu suport in sortiment, layout, formare si aprovizionare. Conform comunicarilor publice din 2024–2025 si a dinamicii pietei de proximitate, reteaua a depasit pragul de 2.300 de magazine la nivel national si tinteste cresterea catre aproximativ 2.500 de unitati in 2026, pe fondul cererii in crestere pentru magazine de cartier.

Contextul macro favorizeaza proximitatea: consumatorii cumpara mai des si in cantitati mai mici, iar timpul de acces devine criteriu major de alegere. La nivel european, organisme precum European Franchise Federation subliniaza tendinta de expansiune a formatelor de convenience si importanta standardelor de calitate si conformitate in francizare. In Romania, Consiliul Concurentei a remarcat in ultimii ani cresterea ponderii formatelor de proximitate in mixul de canale, ceea ce valideaza potentialul acestor investitii. Pentru antreprenori, avantajul La Doi Pasi este ca pot pastra flexibilitatea comerciala specifica unui magazin independent, dar cu instrumente, imagine si know-how de la un jucator mare din cash&carry.

Modelul de parteneriat si taxele implicite

Un element distinctiv al La Doi Pasi este ca, in mod curent, modelul nu presupune o taxa fixa de intrare sau o taxa recurenta explicita de franciza, asa cum se practica in alte sisteme. In 2026, structura financiara tipica ramane orientata catre investitia in amenajare, echipamente si stoc, fara o redeventa procentuala perceputa de sistem pentru dreptul de a folosi marca. Practic, costurile antreprenorului sunt directionate catre punerea magazinului la standardele de brand si catre asigurarea capitalului de lucru.

Exista insa cheltuieli obligatorii colaterale: materiale de branding, uniformizare vizuala, soft de gestiune compatibil, POS, si eventuale servicii de training sau consultanta de implementare. Anumite costuri pot fi co-finantate sau optimizate prin oferte comerciale negociate de METRO Romania cu furnizori de echipamente. Este esential de inteles ca, desi nu platesti o taxa de franciza clasica, te angajezi sa respecti standarde si sa mentii o anumita structura de sortiment si prezentare a marfii. In raport cu alte francize alimentare, asta inseamna o bariera de intrare financiara mai joasa si cheltuieli recurente mai previzibile, pentru ca grosul banilor merge in active utile magazinului tau.

Investitia initiala: amenajare si echipamente

Bugetul de start depinde de starea spatiului si de dimensiune, dar in 2026, ofertele de piata indica urmatoarele repere de cost pentru un magazin de proximitate aliniat la standarde moderne. O parte din echipamente pot fi luate noi sau reconditionate, iar uneori apar campanii promotionale sezoniere care reduc capex-ul.

Elemente de cost frecvente in 2026:

  • Branding exterior si interior (firmament, casete luminoase, semnalistica): 2.000–6.000 EUR, in functie de fatada si suprafata vitrata.
  • Rafturi metalice si gondole: 3.500–10.000 EUR pentru 80–150 mp, cu variatii in functie de producator si configuratie.
  • Vitrine frigorifice si congelatoare: 6.000–20.000 EUR, influentate de clasa energetica si lungimea liniara necesara pentru lactate, carne, bauturi si produse congelate.
  • Casa de marcat fiscalizata, POS si software de gestiune: 1.200–4.000 EUR, incluzand licente si periferice (scanner, cantar).
  • Lucrari de amenajare (electrica, pardoseala, zugraveli, mici reparatii): 4.000–15.000 EUR, mai ridicate daca spatiul necesita adaptari pentru fluxul de clienti.

Cumulat, investitia in amenajare si echipamente pentru un magazin standard de 100–120 mp se situeaza adesea intre 18.000 si 45.000 EUR in 2026, cu variatii semnificative daca se opteaza pentru echipamente premium sau daca se gasesc solutii bune pe second-hand reconditionat. Un audit tehnic inainte de semnarea contractului de chirie poate preveni surprize costisitoare, mai ales la capitolul instalatii frigorifice si electricitate.

Stocul initial si capitalul circulant

Stocul initial este adesea subestimat. Pentru un magazin de proximitate aliniat la un planogram modern, valorile tipice in 2026 se incadreaza, orientativ, intre 80.000 si 200.000 RON, in functie de suprafata, mixul de produse proaspete si ambalate, si sezonalitate. Categoriile intens capitalizate sunt bauturile, tutunul (acolo unde este legal comercializat, cu reglementari stricte), si sortimentele perisabile ce necesita rotatie rapida. Reaprovizionarea la 2–3 livrari pe saptamana ajuta la optimizarea cash-flow-ului, insa impune disciplina in forecasting.

La stoc se adauga capitalul circulant pentru 1–2 luni de operare: salarii, chirie, utilitati, servicii, si un buffer pentru pierderi comerciale (wastage, expirari, diferente inventar). In 2026, multi parteneri mizeaza pe un buffer de 40.000–120.000 RON pentru primele 60 de zile, in functie de marimea echipei si chirie. Termenele de plata catre furnizori pot varia; lucrand cu un jucator mare din cash&carry, ciclul de numerar este mai degraba pe plata la achizitie sau cu termene scurte, ceea ce cere planificare buna a rotatiei. Un indicator de urmarit este Days Inventory Outstanding: pentru proximitate, tinta uzuala este 18–25 de zile, pentru a preveni blocarea capitalului in stoc lent.

Costuri operationale lunare si pragul de rentabilitate

Operarea lunara include chiria, utilitatile (sensibile la consumul frigorific si la clasa energetica), salariile, consumabilele, servicii (contabilitate, paza, curatenie), taxe si asigurari. In 2026, un magazin de 100–120 mp in orase medii vede frecvent urmatoarele ordine de marime: chirie 1.500–3.000 EUR, utilitati 400–900 EUR (cu variatii sezoniere), salarii pentru 3–5 angajati 1.800–3.200 EUR net echivalent plus contributii, servicii 200–500 EUR, diverse 150–300 EUR.

Indicatori de operare si repere 2026:

  • Marja comerciala bruta medie la nivel de cos: 17–24%, influentata de ponderea produselor cu marja mica (tutun, bauturi) vs. marja mai mare (snacks, panificatie, private label).
  • Vanzari lunare target pentru 100–120 mp: 45.000–80.000 RON in faza de stabilizare (3–6 luni), mai sus in zone cu trafic intens.
  • Cheltuieli operationale totale (OPEX) tinta: 12–18% din cifra de afaceri pentru a lasa loc de profit operational.
  • Prag de rentabilitate: atins adesea intre 35.000 si 55.000 RON/luna pentru magazinele bine aliniate la standarde si cu costuri tinute sub control.
  • Shrinkage acceptabil: sub 1,2% din vanzari, cu politici stricte de inventariere si FIFO.

Un model simplificat: la 60.000 RON vanzari/luna si 21% marja bruta, ai 12.600 RON marja. Daca OPEX este 10.500 RON, ramai cu ~2.100 RON profit operational inainte de impozite. Din acest exercitiu devine clar de ce optimizarea energiei (frigidere clasa A/B) si controlul pierderilor sunt decisive pentru rentabilitate.

Scenarii de cost in functie de marimea magazinului

Dimensiunea spatiului si profilul zonei aduc diferente semnificative de buget. In 2026, se disting trei scenarii uzuale, fiecare cu intervale de cost si venituri potentiale. Evaluarea traficului pietonal, a locurilor de parcare si a densitatii de locuinte pe raza de 300–500 m este critica in estimarea volumului de vanzari.

Repere de buget dupa suprafata (estimari 2026):

  • Mic (60–80 mp): investitie amenajare + echipamente 12.000–28.000 EUR; stoc initial 60.000–110.000 RON; OPEX lunar 8.000–12.000 RON echivalent; vanzari tinta 30.000–50.000 RON/luna.
  • Mediu (100–120 mp): investitie amenajare + echipamente 18.000–45.000 EUR; stoc initial 80.000–160.000 RON; OPEX 11.000–18.000 RON; vanzari tinta 45.000–80.000 RON/luna.
  • Mare (150–200 mp): investitie amenajare + echipamente 35.000–80.000 EUR; stoc initial 140.000–260.000 RON; OPEX 16.000–28.000 RON; vanzari tinta 70.000–130.000 RON/luna.
  • ROI estimat: 18–36 luni in zone cu trafic bun, mai lung in localitati mici sau spatii cu chirie ridicata.
  • Buffer recomandat: minimum 2 luni de OPEX + 10% din stoc pentru fluctuatii sezoniere si promotii.

Aceste repere sunt orientative si presupun o aliniere la standardele de brand, respectarea planogramei si un calendar de promotii activ. Negocierea chiriilor si alegerea echipamentelor eficiente energetic pot misca puternic acul investitiei initiale si al costurilor lunare.

Finantare, garantii si relatia cu institutiile

In 2026, antreprenorii pot combina surse de finantare: capital propriu, credite pentru IMM, leasing pentru echipamente frigorifice si POS, si scheme de garantare. Fondul National de Garantare a Creditelor pentru IMM (FNGCIMM) deruleaza programe prin care garantiile statului pot acoperi pana la 80–90% din valoarea creditului, in functie de schema activa si eligibilitate. Pentru eficienta energetica, Administratia Fondului pentru Mediu (AFM) si programe europene pot sprijini achizitia de echipamente cu consum redus, reducand factura lunara la electricitate.

Relatia corecta cu institutiile nationale este esentiala: ANAF pentru conformitate fiscala, ANPC pentru protectia consumatorului, ANSVSA pentru standarde sanitar-veterinare si de siguranta alimentelor. La nivel de bune practici de franciza, European Franchise Federation promoveaza transparenta costurilor si suportul continuu pentru parteneri. In plus, unele banci comerciale ofera in 2026 linii de credit dedicate capitalului de lucru al magazinelor de proximitate, pe perioade de 12–24 luni, cu dobanzi ajustate la profilul de risc. Un dosar solid (plan financiar, cash-flow pe 24 de luni, contract de chirie, devize de lucrari) creste sansele de aprobare si imbunatateste conditiile oferite.

Cum se structureaza oferta comerciala si impactul in costuri

Sortimentul influenteaza direct marja si capitalul blocat. Un mix echilibrat intre produse de rulaj rapid (apa, lactate, panificatie), marfa cu marja buna (snacks, cafea, produse marca proprie) si produse de ocazie (sarbatori, sezonal) optimizeaza rotatia si reduce expiratele. In 2026, multe magazine La Doi Pasi folosesc planograme care cresc vizibilitatea marcilor proprii ale furnizorilor mari, cu marje cu 2–5 pp peste brandurile mainstream.

Investitia in cafea to-go si panificatie bake-off poate aduce marje brute de 35–55%, dar cere echipamente (cuptoare, vitrine calde), consumabile si training. Deciziile de sortiment trebuie armonizate cu profilul zonei: intr-un cartier cu trafic pietonal ridicat, spatiul pentru grab&go va monetiza mai bine decat in zone cu trafic scazut. Un pilot de 4–6 saptamani pe categorii noi, cu KPI clar (vanzari/raft, marja/raft, shrinkage) ajuta la validare fara a mari excesiv stocul. METRO Romania ofera frecvent suport in configurarea sortimentului si in negocierea promotiilor, ceea ce influenteaza pozitiv cash-flow-ul prin rotatie accelerata si discounturi comerciale.

Riscuri, asigurari si bune practici pentru controlul costurilor

Ca in orice afacere de retail, riscurile trebuie gestionate din start: fluctuatii ale preturilor la energie, scaderi de trafic, concurenta agresiva, pierderi comerciale. O polita de asigurare all-risks care acopera echipamentele frigorifice, vitrinele si marfa este recomandata, cu prime anuale ce pot porni de la cateva sute de euro, in functie de sumele asigurate.

Masuri practice de control al costurilor (2026):

  • Instalarea prizelor inteligente si a senzorilor de temperatura pe lantul frigorific, pentru a preveni pierderile si a reduce consumul cu 8–15%.
  • Program de inventar saptamanal pe categorii sensibile (mezeluri, lactate, snacks), cu target de shrink sub 1,2% din vanzari.
  • Renegocierea chiriei sau a escaladarii anuale; un pas de +3% vs. +5% are impact major pe 5 ani.
  • Training continuu pentru vanzare sugestiva la casa (upsell de produse cu marja mare), care poate adauga 3–7% la cosul mediu.
  • Implementarea de etichete electronice acolo unde bugetul permite; reduc erorile de pret si timpul de actualizare a promotiilor.

Din perspectiva conformitatii, colaborarea cu ANPC si ANSVSA pentru verificari preventive, nu doar reactive, scade riscul de amenzi si de retrageri de produse. Un calendar de mentenanta preventiva la frigidere, cu schimbarea garniturilor si curatarea condensatoarelor la 6 luni, reduce consumul si prelungeste durata de viata a echipamentelor. In fine, o raportare zilnica a KPI-urilor (vanzari pe ora, marja pe categorie, stoc pe zile) te ajuta sa actionezi rapid cand derapajele apar, protejand astfel rentabilitatea.

Panzaru Medeea

Panzaru Medeea

Eu sunt Medeea Panzaru, am 36 de ani si am absolvit Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor, specializarea Economie Generala. Lucrez ca jurnalist economic si imi place sa analizez date, sa explic concepte complexe intr-un limbaj accesibil si sa aduc in fata publicului informatii clare despre piata, investitii si politici economice. Am colaborat cu reviste si ziare nationale, dar si cu posturi de televiziune unde am realizat analize financiare.

In viata de zi cu zi, ador sa citesc rapoarte economice internationale, sa particip la conferinte de profil si sa calatoresc pentru a intelege direct realitatile economice din alte tari. Imi place sa practic jogging, sa gatesc retete simple si sanatoase si sa ascult muzica jazz. Timpul petrecut alaturi de familie si prieteni imi ofera echilibrul de care am nevoie intr-un domeniu atat de solicitant.

Articole: 1439